Altın Kıçlı Kelebek (Euproctis chrysorrhoea) Biyolojik Mücadelesi

Altın Kıçlı Kelebek (Euproctis chrysorrhoea) Biyolojik Mücadelesi

Altın kıçlı kelebek Lepidoptera üyesidir. Larvaları dal ve çiçek aksamlarını yiyerek zarar oluşturur. Bio-T Plus Altın kıçlı kelebek (Euproctis chrysorrhoea) larvalarına karşı bacillus thrungiensis kurstaki bakterisi içeriği ile etkin biyolojik mücadele imkanı sunmaktadır. 2 L/hektar şeklinde havadan ya da yerden etkin şekilde uygulanabilir.

Yumurtalarını yaprakların alt yüzeylerine bırakırlar. Kümeler halindeki yumurtalar koyu sarı renklidir. Vücudun sonundaki sarı pullarla yumurtalarını örterler. Yumurtadan çıkan tırtıllar yapraklarla beslenirler. Kışa doğru örmüş oldukları ipek kozalarda kışı geçirirler. İlkbaharda tekrar dışarı çıkarak toplu halde beslenirler. Son larva döneminden etrafa dağılırlar. Yaprak ve toprak içinde koza hazırlayıp pupa dönemine geçerler. Haziran ve temmuz ayında ergin çıkışları görülür. Larva üzerindeki tüycükler insan derisi için alerjendir. Kaşıntılı kızarıklara neden olurlar. Alerjik bünyelerde doktor yardımı alması gerekebilir.

Altın kıçlı kelebeğin zararı larvalar tarafından oluşturulur. Genç sürgünler, tomurcukları, ağacın uç dallarını yerler. Sonrasında dağılırlar. Ağaçların diğer yapraklarını tüketerek artım kayıplarına neden olurlar. Ayrıca sekonder zararlıların saldırısına açık hale getirirler.

Altın Kıçlı Kelebek Mücadele Zamanı

Altın kıçlı kelebek kışı larva olarak geçirir. Ördüğü ipeğimsi yuvalarda diyapoza geçerler. Bahar aylarında ağaçların yapraklanması ile birlikte yeniden beslenmeye başlarlar. Bu süreçte toplu olarak beslenirler. Haziran ayına doğru pupa formuna geçerler. Temmuz ayında erginleri görülmeye başlar. 

Ergin kelebeklerin çıkacağı haziran-temmuz ayı dönemlerinde ise ışık tuzakları ve feromonlarla ergin kontrolü yapılır. 

Bölgeye ve iklimsel koşullara bağlı olarak mart sonu ya da nisan ayından itibaren larva görülen noktalarda Bio-T PLUS uygulaması yapılabilir. Haziran-temmuz pupa ve ergin çıkışları görüleceği için uygulamalar yeni döl zamanı olan ağustos-eylül  aylarında devam edilir. 

Bio-T Plus Uygulama Şekli

Altın kıçlık kelebek biyolojik mücadelesinde Bio-T Plus kullanılabilir. Park bahçelerde, tarım arazilerinde orman ilaçlamasında, ve özel bahçelerde altın kıçlı kelebek görülen ağaçlarda uygulama yapılabilir. Bio-T Plus içeriğinde bacillus thuringiensis kurstaki bakteri bulunmaktadır. Biyolojik yapısı sayesinde havadan ve yerden uygulama yapılabilir. Hektara uygulanacak ürün miktarı 2 litre olmalıdır. Uygulama yapılacak bölgedeki ağaçların yoğunluğuna ve uygulama ekipmanının özelliklerine göre sulandırma oranı farklılık gösterebilir. Genel olarak yerden uygulama araçlarında 2 litre ürün 400 litre su ile karıştırılarak uygulama yapılmaktadır. Ağaç dallarına eşit bir şekilde uygulama yapmak önemlidir.

Yerden tüm püskürtme cihazları ile uygulanabilir. Arazözler, standandart püskürtücüler, yangın söndürme araçları, pülverizatörler, sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca Spray Team manyetik ilaçlama ekipmanı ile de uygulama yapılabilmektedir. Manyetik uygulama özelliği avantajı sayesinde Bio-T Plus, tüm ağaç yapraklarına yapışır.

Bio-T Plus, biyolojik larva öldürücüdür. Bu sayede havadan uygulama yasağı kapsamı dışındadır. Bu ayrıcalığı sayesinde havadan uçak ve helikopterlerle geniş arazilerde kullanılmaktadır.

Altın kıçlı kelebek larvası üzerindeki tüycükler deride alerjik reaksiyona neden olur

Altın Kıçlı Kelebek Konukçuları

Altın kıçlı kelebek, ülkemizde birçok tür üzerinde zarar oluşturabilmektedir. Ormanda meşe ağaçlarında sıklıkla görülmektedir. Bununla birlikte bahçe tarımında meyve ağaçlarında da zarar oluşturduğu bilinmektedir.

Başlıca zarar oluşturduğu ağaçlar aşağıda listelenmiştir.

 • Meşe
 • Karaağaç
 • Ahlat
 • Akdiken
 • Kiraz
 • Armut
 • Elma
 • Erik
 • Kayısı
 • Ayva
 • Vişne
 • Muşmula
 • Akdiken

Bio-T Plus Kullanımın Getirdiği Avantajlar

Bio-T Plus yalnızca Lepidoptera üyesi üzerinde etkilidir. Diğer canlılar Bio-T Plus maruz kalsalar da hiçbir etki göstermez. Hedef dışı canlılar üzerinde saldırganlık, kaçma, kaçınma, stres, normal dışı davranış sergileme, bayılma ya da paraliz gibi doğal davranışını bozacak etkilere neden olmaz.

Altın kıçlı kelebeğin zarar oluşturduğu ağaçlar üzerine uygulandığında arılar dahil olmak üzere tüm tozlaşma böceklerine karşı güvenli biyolojik mücadele imkanı sağlar.

Problemli bölgelerde Bio-T Plus uygulaması ile Lepidopter larvalarına karşı olan savaşı lehimize çevirmeyi amaçlarız. Şartlar bakteriler için olumsuz hale geldiğinde hızlı doğada parçalanarak normal yoğunluk seviyelerine döner. Bu sayede uzun vadede birikim yapması önlenir. Larvaların tolerans geliştirme potansiyeli ortadan kaldırılır.

Kaynak:

 1. Karadeniz Teknik Üniversitesi-Türkiye Ormanlarında Zarar Yapan Önemli Böcek Türleri
 2. kayseri.tarimorman.gov.tr

cropped-biyolojikmucadeleiconlogo.png

Bio-T Plus, orman ağaçlarındaki güveler üzerinde de etkilidir.