Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria Cunea) Biyolojik Mücadelesi

Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria Cunea) Biyolojik Mücadelesi

Amerikan Beyaz Kelebeği Biyolojik Mücadele

Fındıkta, esas olarak Amerikan beyaz kelebeği zarar yapmaz. Zararı kelebeğin yumurtadan çıkan larvaları yapmaktadır. Amerikan beyaz kelebeği ilacı olarak Bio-T Plus,, biyolojik mücadelede etkin şekilde kullanılabilmektedir. Amerikan beyaz kelebeği mücadelesi için 50 civarı farklı kimyasal insektisit bulunmasına karşın ruhsatlı tek biyolojik larvasit Bio-T Plus ürünüdür.

Amerikan Beyaz Kelebeği Zararı

Bio-T Plus ile kontrol altına alınamayan Amerikan Beyaz kelebeği larvaları özellikle fındıkta %70’e kadar verim kaybına neden olabilmektedir1. Larvalar, yaprakların alt yüzeylerinde ağlar oluşturur. Diğer larvaların oluşturdukları ağlarla birlikte bu yapı büyür. Daldaki diğer yaprakları da bu ipeksi ağlarla birbirine bağlarlar. Sık ekim yapılmış, iç taraflara yeterince ışık girmeyen ocaklarda yaprağın üst tarafında da bu ağ yapısı görülebilir. Larvalar, yaprağın alt tarafında parankimayı yerler. Larvalar, yaprağının alt tarafını yedikten sonra yaprağın üst tarafına geçerler. Yaprağın üst epidermisini yerler.

Amerikan beyaz kelebeği larvaları büyümeye başladıkça ağı terk ederek tek başına hareket etmeye başlar. Yaprakların sadece damarları kalana kadar yerler. Yapraklara ek olarak ilerleyen dönemde olgunlaşmaya başlayan körpe meyveleri de yiyebilmektedirler. Bu nedenle hem bitkiye hem ürüne zarar verir.

Fındık Ameraikan beyaz kelebeği biyolojik mücadele
Fındık Ameraikan beyaz kelebeği biyolojik mücadele

Amerikan Beyaz Kelebeği Mücadele Zamanı

Amerikan beyaz kelebeği zamanı genelde yılda 2 kez olmaktadır. Türkiye’de haziran ve ağustos ayları olmak üzere 2 döl verir. Bu dönem, iklim ve coğrafik şartlara bağlı olarak bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Her iki dönemde de ekonomik zarar vermektedir. Amerikan beyaz kelebeği mevsim ve bölgesel şartlara göre 3. dölü de verebilmektedir. 3. döl eylül ayına rast gelmektedir.

Mücadele için Impotek Işık Tuzaklarında ergin görülmeye başladığı anda Bio-T Plus ile fındık yapraklarına uygulama yapılmalıdır. Fındıkta Amerikan beyaz kelebeği öncelikle yola sınır ocaklarda görülür. Bu nedenle ışık tuzakları bu alanlara yerleştirilebilir. Ayrıca düzenli olarak yapraklarda larva olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bio-T Plus Uygulama Şekli

Fındıkta Amerikan beyaz kelebeği tırtılları zarar oluşturmaktadır. Bio-T Plus, Amerikan beyaz kelebeği tırtılı ilacı olarak, biyolojik mücadelede imkanı sağlar. Uygulamanın etkili olabilmesi için fındık yapraklarının tamamının Bio-T Plus ile muamele edilmesi sağlanır. Dekara 200 ml gelecek şekilde Özellikle yaprakların alt yüzeylerine ürününün ulaşması sağlanmalıdır.

Amerikan beyaz kelebeği tırtılları fındık yaprakları yüzeyinde ağ örerler. Bu ağ yapısı uygulanan insektisitin yaprak yüzeyine ulaşmasını engelleyebilir. Bu sebeple yoğun bulaş görülen ocaklarda iyi inceleme yapılmalıdır. Mümkün olduğunca yoğun ağ ile kaplanmış yapraklar keserek uzaklaştırılmalıdır.

Tüm yaprakların ilaçlanması için yayıcı ve yapıştırıcı özellikte ürünler kullanılabilir. Yayıcı yapıştırıcı kullanmanın yanı sıra manyetik ilaçlama özelliğine sahip Spray Team uygulamanın etkinliği arttırılabilir.

Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde uygulama yapmayınız. Uygulamalar açık ve rüzgarsız havada, gün batımına yakın saatlerde yüzey uygulaması şeklinde yapılır. Uygulamadan 3-4 gün sonra ağaç yapraklarının üst ve alt yüzeyleri kontrol edilir. Uygulama tüm yaprakları kaplayacak şekilde yapılması durumunda uygulamanın 3. Gününde %94,85’e varan etki 10. gününde ise %100’e varan etki sağlayabilmektedir. Eğer 10. gün sonunda da halen canlı larva varsa tamamlayıcı uygulama yapılabilir.

Amerikan Beyaz Kelebeği Konukçuları

Fındıkta Amerikan beyaz kelebeği tırtılları son dönemde önemli derece zarar oluşturmaktadır. Özellikle Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Düzce, Sakarya, Kocaeli Amerikan beyaz kelebeği mücadelesi konusunda en fazla desteğe ihtiyacı olan bölgelerdir. Bununla birlikte fındık üretimi yapılan Orta ve Doğu Karadeniz Bölgeleri’nde de ekonomik zarar oluşturmaktadır. Ordu, Samsun, Giresun, Trabzon, Zonguldak, Kastamonu, Artvin ve Bartın da önemli fındık üreten bölgeler olduğu için risk altında olan illerdir.

Amerikan beyaz kelebeği sadece fındıkta değil 200’ün üzerinde bitkide beslenip büyüyebilmektedir. Birincil derecede zarar oluşturabildiği konukçuları aşağıda listelenmiştir.

 • Dut
 • Vişne
 • Elma
 • Kiraz
 • Armut
 • Erik
 • Akçaağaç.

Amerikan beyaz kelebeğinin konukçusu olarak ikinci derecede ekonomik zarara sebep olduğu bitkiler ise aşağıda verilmiştir.

 • Asma
 • Şerbetçiotu
 • Ceviz
Fındık Ameraikan beyaz kelebeği
Fındık Ameraikan beyaz kelebeği Biyolojik Mücadelesi

Biyolojik Mücadelenin Getirdiği Avantajlar

Amerikan Beyaz kelebeği tırtılı ile biyolojik mücadele için Bio-T Plus ürünü kullanılabilir. Zaten Türkiye’de Ameraikan beyaz kelebeği için ruhsatlı tek biyolojik ürün Bio-T Plus’tır. Üretici bilgilerine bakıldığında Bio-T Plus’ın organik tarım uygulama sertifikasına sahip olduğu görünmektedir.. Organik tarım sertifikası uluslararası bir belgedir. Organik üretimi benimsemiş ya da iyi tarım uygulaması üretim yapmak isteyen üreticiler güvenle kullanılabilmektedir. Organik tarım ürünleri revaçta ve tercih edilen ürünler olduğu için üreticiler fındığı daha kârlı fiyatlardan satabilmektedirler.

Ürün içeriğinde doğadan izole edilmiş bakteriler bulunmaktadır. Bu özelliği ile uygulandıktan bir süre sonra parçalanarak doğaya karışırlar.

Bio-T Plus yapısı itibariyle de kalıntı bırakmayan bir ürün. Kalıntı olmadığından fındıktan elde edilen ürünlerden yüksek kalite elde edilmesine katkı sağlar.

Amerikan beyaz kelebeği biyolojik mücadelesinde Bio-T Plus kullanımı sayesinde yalnızca hedef tırtıllar kontrol altında tutulur. Kimyasal insektisitler yapısı gereği kısa ya da uzun vadede insanlar, hedef dışı birçok canlı ve arılar için zararlı etkilere neden olmaktadır. Bio-T Plus ise Amerikan beyaz kelebeği tırtılı üzerinde (Lepidoptera sp) etkilidir. Bu sayede hem çevre hem canlılar için güvenlidir uygulama imkanı sunar.

 1. Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz röportajı
cropped-biyolojikmucadeleiconlogo.png

Bio-T Plus, Amerikan beyaz kelebeği mücadelesinde ruhsatlı tek biyolojik larvasittir.

Güvenli biyolojik mücadele ürünlerine nasıl ulaşırım

Tarım ve halk sağlığında zararlılarla biyolojik mücadele için bölgenizdeki zirai bayilere danışabilirsiniz. Özellikle tarımda bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaktır.

Bölgenizde biyolojik mücadele ürünlerini bulabileceğiniz zirai bayilerin listesine ulaşmak için tıklayınız