Batı Nil Virüsü Nedir? Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Batı Nil Virüsü atlar, kuşlar, vahşi hayvanlar ve insanlar da dahil olmak üzere birçok canlı üzerinde nörolojik belirtiler gösteren artropotlarla yani eklem bacaklılarla bulaşan bir flavivirustur.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Batı Nil Virüsü Nedir

Flavivirus ailesi, Batı Nil virüsüne ek olarak dang virüsü, ensefalit, sarı humma gibi birkaç virüs çeşidini de içermektedir. Virüs, yayılım için vektör olarak sivrisinek, kene gibi eklem bacaklıları ve kanatlı hayvanları kullanır. Yabani ve evcil kuşlar arasındaki hastalık bulaşını genel olarak Culex, Aedes cinsi sivrisineklerle yaymaktadır.

İnsanlara bulaşma, özellikle infekte Culex cinsi sivrisineklerin insanı ısırması yolu ile olur.

Batı Nil Virüsü risk meridyenleri

Sıcaklık değişimlerine bağlı olarak virüs yayılım dinamiği de farklılık göstermektedir. 23,5o ve 66,5o kuzey ve güney enlemleri arasında yaz sonu ve sonbahar başında yayılım gösterir. Ekvator ikliminde bütün yıl boyunca yayılım görülür. Klinik araştırmalar kuru ve sıcak yaz mevsiminde insanlarda ve atlarda BNV infeksiyonu arttığını doğrulamaktadır.

Batı Nil Virüsü Hastalık Belirtileri Nedir?

Batı Nil Virüsü genel olarak enfekte olmuş sivrisineklerin insanları sokması ile insanlara bulaşır. Batı Nil Virüsü çoğu zaman belirti vermez. Bazı durumlarda hafif gribi andıran bir tabloya yol açar. Ancak virüs bulaşanların yüzde bir kadarında ise ölümcül beyin iltihabı (ensefalit) veya menenjit de görülebilir. Bu nedenle klinik tablonun iyi okunması gerekir.

Verywellhealth

İnsanlar Batı Nil Virüsü ile enfekte olduklarında dört farklı tablo ortaya çıkar.

 1. İnsanlarda görülen enfeksiyonların %90’ında herhangi bir belirti görülmez.
 2. Batı Nil Ateşi adı verilen tabloda görülebilir. Virüsün bulaşmasından 5 ila 15 gün sonra ortaya çıkar. Klinik tabloya baş ağrısı, ateş, aşırı terleme titreme, halsizlik, lenf bezlerinde büyüme, eklem ağrıları gibi gribe ve hatta günümüzde covid-19 semptomlarına benzer belirtiler eşlik eder.

Bazen gövdede kısa süreli döküntüler ve bulantı, kusma, ishal de olabilir. Belirtiler genellikle 7-10 gün içinde kaybolursa da halsizlik birkaç hafta lenf bezi büyümesi ise 2 ay kadar devam edebilir. Tablo, uzun covid sendromu ile karıştırılabilir.

 1. Batı Nil Virüsünün sebep olduğu en tehlikeli hastalık tablosudur. Beyin iltihabı (ensefalit) ve beyin ve omurilik zarı iltihabı (menenjit) görülür. Grip gibi başlayan hastalıkta ense sertliği, baş ağrısı, yüksek ateş, titremeler ve kas seğirmeleri, sara nöbetleri ve hatta komaya kadar giden şuur bulanıklığı görülür. İyileşme dönemi çok uzundur ve bazı hastalarda kalıcı harsalar olabilir.
 2. Batı Nil virüsü nadiren omurilik, pankreas, göz, böbrek karaciğer, kalp kası, böbrek iltihaplanması ve dalak büyümesine yol açabilir.

Batı Nil Virüsü Teşhisi

Hastanın kan tetkikleri yapılır. Hastanın kanında Batı Nil Virüsüne karşı antikor titresinde artış görülür. Virüsün RNAsının saptanması ile de teşhis konabilir. Bazı durumlarda beyin omurilik sıvısının (BOS) incelenmesi de gerekebilir.

Batı Nil Virüsü Tedavisi

Batı Nil Virüsüne karşı spesifik etkili ilaç veya insanlar için aşı yoktur. Tedavi ancak belirtilere yönelik semptomatik tedavidir.

Ağır tablo gösterenler hastalar ile ensefalit ve menenjit olan hastalar yoğun bakımda takip edilmelidir.

Halk Sağlığı sivrisinek biyolojik mücadele
Halk Sağlığı sivrisinek biyolojik mücadele

Batı Nil Virüsü Önlenmesi

Batı Nil Virüsü hastalığının kontrol altına alınabilmesi için hastalığı bulaştıran vektörlerin kontrol altında tutulması gerekir. CDC raporuna göre Batı Nil Virüsü tespit edilen sivrisinek türleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bu vektörler içinde en yaygın hastalık bulaştırıcı faktör Culex ve Aedes sivrisinekleridir. Ülkemizde bölgesel olarak en yaygın tür olması nedeniyle Batı Nil Virüsü yayılımı açısından dikkat edilmesi gerekir.

Geceleri evlere de giren bu sivrisinek türüne karşı en etkili ve sürdürülebilir mücadele yöntemi ise sivrisinek larva mücadelesidir. Yaygın şekilde geceleri açık alanda havaya yapılan ergin mücadelesinin etkinliği çok düşüktür. Üstelik ULV uygulamalarının hedef olmayan canlılar ve insanlar üzerinde çok ciddi zararlı etkileri vardır.

Batı Nil Virüsü Bulaştıran Sivrisinek Türleri

Batı Nil virüsü, Argus sp ve Hyolomma sp türü kenelerle de bulaşmakla birlikte en yaygın bulaştıran canlılar sivrisineklerdir. Geceleri aktif olmaları ve konutlara da girmeleri nedeniyle en riskli tür Culex sp ve ardından Aedes sp. türleri gelmektedir.
Batı Nil virüsü tespit edilen sivrisinek türleri aşağıda listelenmiştir.

Sivrisinek Türleri

Culex bahamensis

Culex apicalis

Culex coronator

Culex erraticus

Culex erythrothorax

Culex nigripalpus

Culex pipiens

Culex quinquefasciatus

Culex restuans

Culex salinarius

Culex tarsalis

Culex stigmatosoma

Culex territans

Culex thriambus

Aedes cinereus

Aedes aegypti

Aedes vexans

Aedes canadensis

Aedes albopictus

Aedes atlanticus/tormentor

Aedes fulvus pallens

Aedes atropalpus

Aedes cantator

Aedes trivittatus

Aedes dupreei

Aedes taeniorhynchus

Aedes dorsalis

Aedes sollicitans

Aedes provocans

Aedes sticticus

Aedes triseriatus

Aedes fitchii

Aedes nigromaculis

Aedes stimulans

Aedes squamiger

Aedes grossbecki

Aedes japonicus

Aedes epactius

Aedes infirmatus

Aedes melanimon

Anopheles bradleyi/crucians

Anopheles franciscanus

Anopheles hermsi

Anopheles freeborni

Anopheles quadrimaculatus

Anopheles punctipennis

Anopheles atropos

Anopheles barberi

Anopheles walkeri

Culiseta incidens

Culiseta particeps

Culiseta inornata

Culiseta morsitans

Psorophora howardii

Culiseta melanura

Culiseta impatiens

Mansonia titillans

Psorophora ciliata

Orthopodomyia signifera

Coquillettidia perturbans

Deinocerites cancer

Uranotaenia sapphirina

Psorophora columbiae

Sivrisinek Mücadelesi

Sivrisinekler, üreme için su kaynaklarına ihtiyaç duyar. Su kaynaklarında yapılacak biyolojik mücadele ile etkin ve sürdürülebilir mücadele sağlanabilir. Özellikle çeltik üretimi yapılan başta Edirne olmak üzere Samsun, Balıkesir, Çanakkale ve Çorum gibi illerde insanlar sivrisineklerin üreme alanları ile doğrudan temas halindedir. Bu nedenle tüm vektör mücadelesi programlarında ve özellikle çeltik üretimi yapılan bölgelerde de biyolojik larvasit kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

Flytech BTI, Flytech BS doğrudan Biocopter ile havadan ilaçlama yapılabileceği gibi FlyBuster WG ya da Ecobac WG gibi katı formülasyonlu ürünlerle de doğrudan uygulama yapılabilir.

Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.