Uygulamalar

Biyolojik Mücadele Uygulamaları

Tarım, orman ve halk sağlığında zarar oluşturan canlıların biyolojileri, üreme alanları, yaşam döngüleri birbirinden farklıdır. Etkin bir kontrol programı için her bir zararlının yaşam isteklerini bilmek gerekir. Bu sayede zararlıları kontrol altında tutmak mümkün olabilir. Türün isteklerine bağlı olarak atılması gereken adımlar belirlenmelidir.

Etkin mücadele yalnızca zararlılara karşı bir insektisit uygulamak değildir. Süreç biyolojik mücadeleyi içerse de doğru zamanda, doğru ekipmanlarla doğru biyopestisiti uygulamak gerekir. Mücadele edilen zararlı aynı zararlı olsa bile seçmiş olduğu yaşam alanının özelliklerine göre bile uygulama yöntemi ve zamanı değişiklik gösterebilir. Lepidopterlere tarlada bireysel biyolojik mücadele yöntemleri ile çözüm bulunabilirken ormanda yerel yönetimler ya da ulusal çapta bir program uygulamak gerekebilir.

Orman ağaçlarında Lepidopterlerle biyolojik mücadele

Güvenli biyolojik mücadele ürünlerine nasıl ulaşırım

Tarım ve halk sağlığında zararlılarla biyolojik mücadele etmek için bölgenizdeki zirai bayilere danışabilirsiniz. Özellikle tarımda bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaktır.

Bölgenizde biyolojik mücadele ürünlerini bulabileceğiniz zirai bayilerin listesine ulaşmak için tıklayınız