Biyolojik Mücadelede Mikroorganizma Kullanımı

Kelebek ve insan

Biyolojik Mücadelede Mikroorganizma Kullanımı

Biyolojik mücadele tarım, orman ve halk sağlığı alanında zararlıların mücadelesinde doğada zaten var olan yöntemlerin kullanılmasıdır. Biyolojik mücadelede predatör kullanımı en yaygın bilinen yöntemlerdir.

Ancak predatörler de bir canlı oldukları için uygulandığı alanda kalmaları, bizim istediğimiz zararlıların dışında başka canlıları da tüketmesi, predatörlerin de başka canlılar tarafından besin olarak tüketilmesi ve kültür ortamında yetiştirilen predatörlerin doğal hayatta istenen performansı gösterememesi gibi durumlar nedeniyle genellikle istenen başarı sağlanamamaktadır.

Biyolojik mücadele etmeni olarak düşülmesi gereken diğer alternatifler mikroorganizmalardır. Çeşitli mikroorganizmalar biyolojik mücadelede etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Laboratuvar ortamında üretilen pek çok mikroorganizmanın zararlı kontrolünde etkin olduğu zaten biliniyor. Ancak bu mikroorganizmaların üretimden, kullanıma kadar geçecek sürede etkinliklerini korumaları, saha şartlarında kontrol ortamda laboratuvarlardaki başarılarını göstermeleri ve ekonomik zarar eşiğini önlemeleri zordu. Gelişen teknoloji ve ciddi ekonomik yatırımlar sayesinde mikroorganizmalar ekonomik şekilde zararlıların kontrolünde kullanılabilir hale geldiğini görmekteyiz.

Mikroorganizmaların mobilitesi neredeyse sıfırdır. Uygulandıkları ortamda kalırlar. Uygun şartları bulduklarında tekrar üreme yeteneğine de sahip olan mikroorganizmalar bu özellikleri sayesinde çoğalabilirler. Yapısal özellikleri sayesinde sadece hedef zararlı üzerinde etki gösterebilmektedirler. Bu sayede kimyasal uygulamalar gibi tüm canlılara ya da çevreye zarar vermezler.

Geliştirilmiş teknolojisi sayesinde kimyasal pestisitler gibi 2 yıl raf ömrünü koruyabilmektedirler. Bu sayede üretim tesislerinden kullanılacakları zaman aralığına kadar etkinliklerinde azalma olmamaktadır. Ruhsata esas ürün denemelerinde kimyasal pestisitler kadar etkinlik görülmektedir. Bu özellikleri ile gelecek 10 yıl içerisinde tamamen kimyasal pestisitlerin yerini alacaktır.

Bayer, Syngenta, BASF gibi çok uluslu kimya devleri bile artık Biyopestisit pazarına yatırım yapmaya başladığı göz önünde bulundurulduğunda biyolojik mücadelede mikroorganizma kullanımı ciddi başarılar gösterdiği açıktır.

Organik tarımı desteklemek için sertifikalı ürün tercih edin

cropped-biyolojikmucadeleiconlogo.png

Organik tarım hibe ve teşvik kapsamındadır.