Çam Ağaçları için Biyolojik Mücadele Şart

Ülkemizin 28’i ormanlarla kaplı. Ormanların büyük bölümünü oluşturan çam ağaçları oluşturuyor. Çam ağaçlarında sıklıkla zarar oluşturan çam kese böceği ile mantar gibi bulaşıcı hastalıkların önüne bir türlü geçilemiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Çam kese böceği Thaumetopea pityocampa larva biyolojik mücadelesi

Çam kese böceği, orman varlığı bakımından ikinci sırada yer alan Ege Bölgesi’ndeki kızılçam ormanlarını tehdit ediyor. Ağaçların genç ibrelerini yiyerek kurutuyor. Sanki yanmış bir görüntü oluşmasına neden oluyor.

Orman Mühendis Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Bilge, “Çam keseböceği, ağacı öldürmüyor. Ancak zayıflamasına sebep oluyor. Eskiden kimyasal insektisitlerle tedavi uygulanıyordu. Şimdi biyolojik mücadele yöntemine geçildi. Doğaya zararı olmayan farklı bir avcı bir böcek bırakılarak önlem alınıyor. Ancak bu böceklerin üretimi yetersiz kalıyor. Başka ülkelerde kullanılan biyolojik mücadele önlemlerinin artırılması gerekiyor. Bu tehlikeleri kimyasal insektisitlerle aşamayız” dedi.

Orman Mühendis Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Sabahattin Bilge

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi/ İzmir 29 Nisan 2022

Esas olarak kızılçam ormanlarında zarar oluşturan çam keseböceği biyolojik mücadelesinde Bacillus thurungiensis var. kurstaki bakterisi bu böceğin larvalarına karşı oldukça etkili. Yalnızca Thaumetopea pityocampa larvaları üzerinde etkili olan B. thurungiensis kurstaki bakterileri doğa için de güvenli bir uygulama sunuyor.

Bio-T Plus hektara 2 litre dozunda uygulanabilen tek biyolojik larvasit olarak ekonomik, etkili ve güvenli çözüm imkânı sunuyor.

Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.