Çam Kese Böceğine Karşı 7 Bin 200 Adet Faydalı Böcek Doğaya Bırakıldı

Antalya, Kumluca'da Kızılçam ağaçlarına zarar veren çam kese böceği ile mücadele devam ediyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Calosoma Sycophanta

Antalya Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü kızılçam ağaçlarında zarar veren çam kese böceği ile mücadelesini sürdürüyor.

Çam kese böceği kızılçam ormanlarında önemli artım kayıplarına neden oluyor. Aynı zamanda tırtılların üzerindeki minik tüycükler insanlarda ve memeli hayvanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü tarafından biyolojik mücadele yapılarak önlem alınıyor. Bu amaçla özel laboratuvarlar kurulmuş durumda. Çam kese böceğinin doğal düşmanlarından olan Calosoma sycophanta böceği yetiştirilerek doğaya bırakılıyor.

Çam Kese böceği biyolojik mücadelesi

Beşikçi, Mavikent, Sırtlandişi Belen Mahallesi, Beykonak, Ortaköy Mahallesi mevkilerinde çam kese zararlısına karşı faydalı böceklerle biyolojik mücadele çalışmaları sürdürülüyor.

Çam kese böceğinin yırtıcısı olan 6 bin 200 adet olan Calosoma sycophanta larvası doğaya salındı.

Mücadeleler çerçevesinde larvalara ek olarak 1.000 adet de anaç Calosoma sycophanta olmak üzere toplamda 7 bin 200 adet Calosoma Sycophanta böceği biyolojik mücadele çerçevesinde doğaya salındı.

Kumluca Orman İşletme Müdürü Cengiz Okudan, yeşil vatan uğruna ormana zarar veren tüm zararlılarla mücadele edildiğini ve mücadelelerinin de devam ettiğini belirtti.

Bio-T Plus Havadan uygulama

Çam kese böceğine karşı biyolojik mücadele etmenlerinden bir diğeri ise Bacillus thuringiensis kurstaki bakterisi içerikli Bio-T Plus biyolojik larvasitidir. Bio-T Plus içeriğindeki bakteri toksinleri çam kese böceği tırtıllarının kontrolünde etkin şekilde kullanılmaktadır. Arılar dahil olmak üzere hedef dışı organizmalar üzerinde güvenli olan Bio-T Plus, havadan da etkin şekilde uygulanabilmektedir.

Çam kese böceği (Thaumetopea Pityocampa) biyolojik mücadelesi için detaylı bilgileri ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.