DİKKAT ÇAM KESE TIRTILI ÇIKABİLİR!

Çam kese tırtılları alerjik tüycüklere sahiptir.

Kızılçam ağaçlarında zarar oluşturan çam kese böceği Thaumetopea pityocampa, nisan-mayıs aylarına ağaçlardan toprağa inerler. Çam kese böcekleri kışı, ağaç ibrelerinde ördüğü keselerde geçirirler. Nisan ayından itibaren örmüş oldukları keselerden çıkarlar. Pupa dönemini geçirmek için toplu halde toprağa inmeye başlarlar. Bu sırada tren katarları gibi birbirlerine bağlı şekilde hareket ederler.

Katar lideri tüm ekibin hareketinden sorumludur. Katarda meydana gelen herhangi bir kopukluğu algılayabilir. Katar yeniden tamamlanana kadar tüm hareketi durdurup ekibin geri kalanının gelmesini bekler.

Görüntü her ne kadar seyretmeye değer olsa da dikkat edilmesi gerekir.

Bir tırtıl olarak, çam kesesi tırtıllarının bir özelliğine dikkatinizi çekmek istiyorum. Çam keseböceği tırtılları üzerindeki tüycükler aşırı alerjik bir özelliğe sahiptir. Bu seyahatleri sırasında onlara dokunursanız eğer vücudundaki tüycükler nedeniyle cildinizde ciddi alerjik reaksiyonlar gelebilir. Hatta aşırı alerjik bünyelerde solunum güçlüğü ve anafilaktik şoklara götürebilir.

Çam kese böceği biyolojik mücadelesinin nasıl yapılacağını aşağıda zaten anlatmıştım.

Çam Kese Böceği (Thaumetopea Pityocampa) Biyolojik Mücadelesi
Çam kese böceği Thaumetopea pityocampa biyolojik mücadelesi
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.