Domates Güvesi (Tuta Absoluta) Biyolojik Mücadelesi

Domates Güvesi Biyolojik Mücadelesi

Domates güvesi biyolojik mücadelesini Bio-T Plus ile yapmak mümkün.

Domates güvesi ekonomik açıdan ciddi zararlar veren zararlıdır. Zararı larvaları verir. Özellikle örtü altı domates üretiminde mücadele edilmesi gereken ana zararlı konumundadır. Akdeniz iklimi görülen bölgelerde 10-12 döl verebilmektedir. Ortam şartlarına bağlı olarak bir dölün tamamlanması 30-40 gün sürmektedir. Tuta, domatesin tüm gelişim dönemlerinde zarar oluşturabilen ciddi önlemler alınması gereken bir zararlı. Zarar boyutu o kadar ciddidir ki domates kök kısımları hariç tüm kısımlarını tüketebilir.

Yılda 12 döl vermesi ve ciddi ekonomik zarara sebep olmasından domates üretiminin tüm aşamalarında domates güvesi ile mücadele etmek gerekmektedir. Piyasada çok sayıda kimyasal pestisit var. Ancak kimyasal uygulamaların çeşitli dezavantajları bulunuyor.

Domates Güvesi Biyolojik Mücadelesi
Domates Güvesi Biyolojik Mücadelesi

Domates Güvesi Mücadele Zamanı

Domates güvesi yalnızca meyveyi değil kök dışında kalan yaprak, tohum taslağı, sap ve meyveleri tüketebilmektedir. Bu nedenle fideden başlayıp hasat sonuna kadar düzenli olarak takip edilmesi ve gerekli durumlarda Bio-T Plus, ile uygulama yapılması gerekebilir. Domates fidelerinin ekimlerinin başlamasının ardından Impotek ışık tuzakları ergin kontrolüne başlanır. Tuzakta ergin domates güvesine rastlanırsa bitkiler kontrol edilir. Yaklaşık 100 domates bitkisinin yaprak, sap, sürgün ve çiçek kısımların yumurta ve larvalar kontrol edilir. 100 bitkinin 3 tanesinde zararlıya rastlanırsa mücadeleye başlanır.

Bio-T Plus Uygulama Şekli

Domates güvesi ile mücadelede Bio-T Plus, zararlının larva formuna karşı etkinlik gösterir. Bu nedenle Bio-T Plus zararlının görüldüğü yaprak, sap, sürgün ve çiçekleri kapsayacak şekilde uygulanır. Domates bitkisinin gelişim dönemine ve yapraklanmasına bağlı olarak dekara 200 ml ürün gelecek şekilde sulandırılarak tüm yaprak ve gövdelere gelecek şekilde uygulama yapılır. Eğer sera ya da şartları uygunsa Bio-T Plus, uygulaması manyetik uygulama ile pratik bir şekilde yapılabilir.

Bio- t Plus domates güvesi tuta absoluta
Bio- t Plus domates güvesi tuta absoluta

Domates Güvesi Konukçuları

Domates güvesinin temel olarak zarar oluşturduğu bitki domatestir. Bununla birlikte patlıcan, patates, biber, şeytan elması, fasulye ve köpek üzümü türler üzerinde de beslendiği bilinmektedir.

Biyolojik Mücadelenin Avantajları

Domates güvesi için ruhsatlı 50’den fazla kimyasal bulunmaktadır. Uzun zamandır piyasada olmaları, erişimin kolay olması ve üreticinin elinin alışmış olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedirler. Bununla birlikte kimyasallar çeşitli açılardan dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Bunların biri de kalıntı sorunudur. Domates güvesi 10-12 döl verdiği ve domatesin tüm gelişim dönemlerinde zarar oluşturduğu için birçok defa bu zararlıya karşı kimyasal uygulama yapılması gerekebilmektedir. Tekrarlayan dozlarda yapılan uygulamalar nedeniyle ciddi kalıntı sorunları ortaya baş göstermektedir. Bio-T Plus, ile yapılan uygulamalarda kalıntı oluşmaz. Bu sayede ihtiyaç oldukça gerekli sıklıkta uygulama yapılabilir.

Kimyasal larvasitlerin bir diğer dezavantajı ise hasat bekleme süresidir. Kimyasal larvasitin içeriğindeki aktif maddeye bağlı olarak 7 güne kadar bekleme süreleri görülmektedir. Bu süre de ürünün hasat edilip pazara verilmesini geciktirmektedir. Bio-T Plus, ile yapılan uygulamalarda hasat için bekleme süresi yoktur. Uygulama yapıldığı an hasat da yapılabilmektedir.

Kimyasal pestisitler aynı zamanda uygulamayı yapan operatör ve hedef olmayan canlılar için risk oluşturmaktadır. Kimyasallar dikkatli kullanılmadığı takdirde başta insanlar olmak üzere faydalı böcekler ve uzun vadede tüm canlılık risk oluşturabilmektedir. Bio-T Plus, yalnızca hedef canlılar üzerinde etki göstermektedir. Bunun dışında kalan bal arıları da dahil olmak üzere insanlar ve diğer organizmalar için güvenlidir.

cropped-biyolojikmucadeleiconlogo.png

Organik tarım hibe ve teşvik kapsamındadır.