Elma İç Kurduna Karşı Biyolojik Mücadele

Elma iç kurduna karşı 2020 yılında Çanakkale başlatılan biyolojik mücadele projesi devam ettiriliyor. Lapseki İlçesi, Sındal Köyü’ndeki 45 dönümlük bahçede bahçe günü düzenlendi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
elma iç kurdu biyolojik mücadele
elma iç kurdu biyolojik mücadele

Bahçe gününe Dr. Erdal Doğan (Umurbey Belediye Başkanı), Ali Kaçan (Lapseki İlçe Tarım ve Orman Müdür V.), teknik personeller, firma temsilcileri, şube müdürleri ve çok sayıda üretici katıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Erdem Karadağ konuşma yaptı. Konuşmasında “Çanakkale tarımsal üretiminde elma üretiminin ciddi bir paya sahip olduğunu belirtti. Elma iç kurdunun neden olduğu zararın ise elma üretiminde çok önemli kalite sorunlarına ve verim kayıplarına neden olduğunu ifade etti. Yapıldak Köyü’nde başlatılan biyoteknolojik mücadele projesi sayesinde elma bahçelerindeki zarar oranının % 1’in de altına düştüğünü söyledi. Temel amacın sentetik kimyasal pestisit uygulamasının en asgari seviyeye indirilip insan sağlığını esas alan tedbirlerin yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi. Proje doğrultusunda toplamda 212.000 m2‘lik elma bahçesinde devlet destekli şekilde biyolojik biyoteknolojik mücadele projesinin uygulamaya devam edeceği belirtildi.

Ek olarak, projenin başarıya ulaşabilmesi için buna benzer biyolojik mücadele programlarının toplu olarak uygulanması gerektiğini belirten Sayın Erdem Karadağ biyolojik mücadele projenin tüm çiftçiler için hayırlı olmasını diledi.

Konuşmanın ardından çiftçilere elma iç kurdu için feromon çubukları teslim edildi ve ardında feromon çubuklar ağaçlara bağlandı.

Kaynak: Çanakkalehaber / Çanakkale-26 Nisan 2022

elma iç kurdu biyolojik mücadele

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.