Manisa’da Salkım Güvesine Karşı Biyolojik Mücadele Başladı

Salkım güvesi (Lobesia botrana) bağda önemli zarar oluşturan canlılardır. Rekolte kayıplarına ve ürün kalitesinin düşmesine neden olur. Bu nedenle salkım güvesi mücadelesinde biyolojik mücadele uygulanmalıdır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on pinterest
Manisa’da Salkım Güvesine Karşı Biyolojik Mücadele Başladı

Manisa, üzüm üretiminde önemli paya sahip bir ilimiz. Yaş üzüm ve kuru üzüm olarak hem iç pazarda hem de dış pazarda önemli paya sahip. Manisa Sarıgöl İlçesi’ndeki bağlarda rekolte kaybına neden olan salkım güvesine karşı biyolojik mücadele başlatıldı.

Sarıgöl ilçesinde dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultaniye üzümü yetiştiriliyor. Üzümdeki en önemli zararlı olarak görülen salkım güvesi önemli ölçüde verim kaybına neden oluyor. Ürün kalitesi bozuyor. Ayrıca salkım güvesi mücadelesi için kullanılan sentetik kimyasal böcek öldürücüler üzümlerde kalite kayıplarını beraberinde getiriyor. Üstelik sentetik kimyasal pestisitler kalıntı sorunlarına neden olduğu için gümrükten iadeler olabiliyor. Bu nedenle biyolojik mücadele yapılması gerekiyor.

Salkım Güvesi İlacı

Salkım güvesi ilacı olarak bakanlık tarafından ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Salkım güvesi mücadelesi için tavsiye almış 200 üzerinde bitki koruma ürünü bulunmaktadır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu sentetik kimyasal insektisitlerdir. Sentetik kimyasal salkım güvesi ilacı uygulandığında 7-15 gün bekleme süresi bulunmaktadır. Hatta bazı salkım güvesi ilaçları için bu süre 21 güne çıkabilmektedir. Bu bekleme süresinin nedeni kullanılan kimyasal salkım güvesi ilacının zararlı etkilerinin azalmasını beklemektir.

Üstelik sentetik kimyasal salkım güvesi ilaçları faydalı böcekler için de zararlıdır. Yapılan bir çalışmada, kullanılan kimyasal salkım güvesi ilaçlarının faydalı böcekleri de öldürdüğü raporlanmıştır. Fakat aynı çalışmada Bacillus thuringiensis kurstaki içerikli doğal biyolojik larvasitlerin faydalı böcekleri koruduğu belirtilmektedir. (ilgili çalışmaya okumak için tıklayınız)

Bu nedenle salkım güvesi ilacı olarak biyolojik mücadele yöntemleri tercih edilmesi önerilmektedir. Bacillus thurungiensis kurstaki içerikli biyolojik larvasitler, feromonlar, yakalama tuzakları kullanılabilir.

Bacillus thuringiensis kurstaki etki mekanizması

Salkım güvesi ilacı olarak Bacillus thuringiensis kurstaki bakterisi kullanıldığında Lobesia botrana larvaları bakterileri tüketir. Bakteriler larva midesinde aktif hale gelir. Daha sonra larvanın barsak hücrelerine bağlanır. Larvanın barsak hücrelerini parçalar. Larvanın beslenmesi durur ve ölür.

Feromon Tel Ve Kapsül Etki Mekanizması

İHA haberine göre Manisa Sarıgöl İlçesi üretim yapan Ahmet TOSUN “salkım güvesine karşı feromonlu tellerle mücadele ediyoruz. Feromon kaplı teller ergin kelebeklerin dişisi ile erkeğinin birbirini bulmasını engelliyor. Ergin kelebekler çiftleşemediği için üründe zarara neden olan yumurtaları bırakamıyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Feromon tellerle üreme engellenip yumurta oranını azaltmak için kullanılırken mevcut larvaların biyolojik mücadelesi için Bacillus thuringiensis kurstaki içerikli Bio-T Plus kullanılabilir.

Salkım Güvesi Biyolojik Mücadelesi

Kaynak: Akıllıgündem /Manisa -2 May 2022

Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

3 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.