Organik Tarımın Sertifikası

Organik Tarım Türkiye Cumhuriyeti

Organik Tarım Sertifikası Nedir?

Organik tarım sertifikası, organik tarım süreçlerine uyulduğunu belgelemek amacıyla düzenlenen belgedir. Müteşebbisin organik ürün sertifikasını alabilmesi için yönetmelikteki gerekliliklere uyduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Uluslararası uygulama standartlarına göre belirlenmiş aşamalar yetkili kurumlarca denetlenir. Her aşamada doğa ile adapte üretim metotları uygulanması gerekiyor. Müteşebbis, bireysel şekilde organik tarım yapabileceği gibi birçok çiftçi bir araya gelerek üretim grubu oluşturabilir.

Domates Güvesi Biyolojik Mücadelesi

Gerek bağımsız şekilde gerekse üretim grubu oluşturularak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yetkili sertifikalandırma kuruluşları ile sözleşme yapılması gerekir. Sertifika kuruluşları organik tarım sürecinin tüm aşamalarını denetler. Son aşamada da sertifikalama işlemini tamamlar.

Organik ürün sertifikasının alınabilmesi için üretim alanında zararlı, uygunsuz içeriklerin kullanılmaması gerekmektedir. Mümkünse kullanılan pestisitlerin uluslararası geçerliliği olan organik sertifikası olması aranır. Doğru standartlarda üretim yapan müteşebbislere organik ürün sertifikası verilir.

Organik Ürün Sertifikası Nedir?

Organik tarım sertifikası, üretimi esnasında hiçbir zararlı kimyasal bulunmayan ve tüm üretim süreci boyunca kontrole açık olan ürünler için verilen bir belge türüdür. Organik sertifikası verilebilmesi için uygulanan kontrol ve sertifikasyon süreçleri son derece kapsamlıdır. Organik tarım yasası ve uluslararası standartların bir arada tutulması ile oluşturulan incelemeler neticesinde verilmektedir. Yetkilendirme esaslarına uygun olarak yapılan incelemeler ve onay süreçleri sonucunda firma organik ürün ürettiğine dair sertifikanın sahibi olabilir.

Organik tarımı desteklemek için sertifikalı ürün tercih edin

Organik Tarım Sertifikası Süreçleri

Organik tarım sertifikası denetleme süreçleri, üretimde kullanılacak alanın özelliklerinden hammadde seçimine; ambalajlamadan dağıtıma kadar çok sayıda aşamayı içine almaktadır. Bu nedenle günümüzde organik ürün sertifikasına sahip olabilmek oldukça zor bir süreçtir. Dikkate alınması gereken pek çok hassas aşama bulunmaktadır. Ancak bu aşamalara uyulması durumunda müteşebbisler organik ürün sertifikasını alabilmektedirler.

Üretim süreci boyunca tüm adımları planlayabilmek için yönetmeliklere ve standartlara hâkim olmak gerekir. Tüm aşamaların denetlenmesi gerektiği için üretime başlamadan önce yetkili sertifika kurumları ile sözleşme yapmış olmak gerekir. Ürünü üretip sonrasında organik ürün sertifikası almak mümkün değildir. İlgili aşamaların özetini buradan takip edebilirsiniz.

cropped-biyolojikmucadeleiconlogo.png

Organik tarım hibe ve teşvik kapsamındadır.