Orman Zararlıları ile Mücadelede Kırmızı Karıncalar İş Başında

Kırmızı orman karıncaları faydalı yırtıcılardır.

Kırmızı orman karıncası orman zararlıları biyolojik mücadele

Faydalı yırtıcılar olan kırmızı orman karıncaları (Formica rufa) Orman ağaçlarında zarar oluşturan yaprak biti, kabuk böceği, çeşitli yaprak kelebekleri, yaprak arıları gibi çeşitli zararlıları tüketmektedir. Bu sayede orman zararlıları ile biyolojik mücadele sağlamaktadır. Ormanlarda kırmızı orman karıncaları korunmaya ve çoğaltılmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda toplam 500’e yakın Formica rufa yuva trasplantasyonu sağlanmıştır.

Yerleştirilen yuvaların dağılımı aşağıdaki gibidir:

Eğirdir Orman İşletme Müdürlüğü

306

Isparta Orman İşletme Müdürlüğü

137

Sütçüler Orman işletme Müdürlüğü

9

Burdur Orman İşletme Müdürlüğü

7

Dinar Orman İşletme Müdürlüğü

6

Bucak Orman İşletme Müdürlüğü

5

Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğü

4

TOPLAM

474

Bu kapsamda Isparta Orman Bölge Müdürü Sayın Rıfat ATAŞ ve Orman Bölge Müdürlüğü bağlı Isparta Senirkent Kapıdağı bölgesinde kırmızı orman karıncası (Formica rufa) yuvası transplantasyon alanlarında incelemelerde bulunuldu.

İncelemeler esnasında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Avcı, Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Nevzat Sicimli ve Orman Mühendisi Arif Yılmaz incelemelere katıldı.

Kabuklu Böcek Biyoteknolojik Mücadelesi

Kabuk böcekleri ağaç içerisinde yaşamını devam ettirmektedir. Bu nedenle dışarıdan yapılan sentetik kimyasal uygulamaların etkin bir başarısı söz konusu değildir. Kabuk böceklerinin kontrol altına alınması amacıyla biyolojik, biyoteknolojik ve mekanik mücadele yöntemleri tercih edilmektedir. Böceğin uçma zamanları belirlenir. Uçma zamanlarından 2 hafta öncesinde sahaya çekici feromon tuzaklar yerleştirilir. Tuzaklar düzenli olarak kontrol edilip varsa eğer yırtıcı ve faydalı böcekler tekrar doğaya salınmalıdır.

Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.