Wykorzystano wówczas cztery prototypy, które wyposażono w rodzimą, bezzałogową wieżę bojową ZSSW-30 wyprodukowaną przez zakłady Huta Stalowa Wola i WB Electronics. Jeżeli chodzi o armaty automatyczne Mk44S Bushmaster, Huta Stalowa Wola miała rozwiązać problemy z ich pozyskaniem, a na chwilę obecną nie ma zagrożeń, jeżeli chodzi o dostawy tego uzbrojenia. – Dzisiejsza umowa jest kamieniem milowym w naszym rozwoju, wydarzeniem o wadze historycznej. To doniosła umowa przekraczająca dotychczasowe programy artyleryjskie REGINA czy RAK realizowane przez HSW S.A. Zapewnia Hucie Stalowa Wola pewną przyszłość na dekady. To nie tyko kolejny etap biznesowy, w którym materializują się postawione przed nami wyzwania, cele badawcze, pomysły konstrukcyjne czy potwierdzają wizje nowego uzbrojenia. Umowa ta to dla nas solidny krok w przyszłość technologiczną opartą o nową wiedzę i nowe doświadczenia zebrane przy tworzeniu tego pojazdu.
- Prezes Huty Stalowa Wola, która jest liderem Konsorcjum, które zbudowało Borsuka powiedział, że polscy inżynierowie pracowali nad jego stworzeniem kilka lat.
- Docelowo ma zastąpić obecnie używane, przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1 i inne pojazdy wywodzące się z ZSRS.
- Nie istnieje dziś żaden inny gąsienicowy wóz bojowy, który przy wysokim poziomie ochrony balistycznej i przeciwminowej pływa z prędkością do 10 km/h.
- – To zamówienie określanie, jako największy projekt w polskiej zbrojeniówce od 50 lat.
Jak podkreślali podczas targów przedstawiciele producenta – Grupy WB – system Gladius da artylerii wojsk lądowych zdolności, których jej brakuje. Chodzi o możliwość rozpoznania na dalekie odległości (około 200 km) i jednocześnie rażenia wykrytych obiektów znajdujących się w odległości około 100 km. Moim zdaniem zmieniło się myślenie przywódców europejskich, światowych o bezpieczeństwie.
Janusz Palikot do inwestorów “Zastawiłem domy, które mam”
Konstrukcja ma chronić przed ostrzałem z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Całość pomyślano tak, by w razie konieczności można było wzmocnić opancerzenie. W system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, agregat prądotwórczy czy układ filtrowentylacji. Projekt uwzględnia również zastosowanie aktywnego systemu ochrony wozu. Teraz okazuje się, że HSW ma zająć się produkcją zupełnie nowego wozu – cięższego niż Borsuk. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że polska zbrojeniówka ma otrzymać zadanie stworzenia większego pojazdu.
Tylko tak można podejmować kolejne wyzwania, a takim jest niewątpliwie seryjna produkcja Borsuka – powiedział podczas uroczystości Prezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek. Ambitne plany modernizacji wojska chwali amerykanki dziennik “Washington Post”. Jak zauważają amerykańscy dziennikarze, wojna w Ukrainie przyspieszyła polskie plany modernizacji i rozbudowy armii. “Polska jest teraz na drodze do stworzenia wojska tak potężnego, że Moskwa nie odważyłaby się go zaatakować” – podkreślają dziennikarze.
- Dodał, że odbiorcą uzbrojenia ze Stalowej Woli są także siły zbrojne Ukrainy.
- Stąd też powszechna akceptacja ustawy o obronie ojczyzny i nowych sposobów finansowania armii, których beneficjentem jest również krajowy przemysł obronny.
- Od niedawna HSW SA w swojej ofercie ma także taktyczny pojazd wielozadaniowy 4×4 Waran, którego pierwsze wersje wyspecjalizowane, w tym niszczyciel czołgów i wóz dla służb mundurowych, są po raz pierwszy prezentowane podczas MSPO.
- Projekt ma uwzględniać okupione ofiarami
doświadczania bojowe obrońców znad Dniepru a czas projektowania i
wdrażania nowego transportera skrócono do minimum. - Od ich wyniku zależy, czy nasza armia wejdzie w posiadanie tych pojazdów.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Niemieckie koncerny dobrze sobie radzą z produkcją nowych samochodów
Koreańska platforma uwolni też drogę do montażu większej ilości sprzętu niezbędnego na polu walki. Wojsko nie wyklucza uzbrojenia nowego wozu piechoty w armatę większego kalibru – 40 mm. Na strzelnicy czołgowej w Wierzbinach na Mazurach będą we wtorek kontynuowane testy nowego wozu bojowego piechoty Borsuk.
Sprawa polska w czasach Wielkiej Wojny cz.5
Dużo szybciej, niż zakładaliśmy, musi być zrealizowany projekt wznowienia krajowej produkcji nitrocelulozy, którą zakończono w 2014 roku. Linia produkcyjna znajdująca się w Pionkach została wtedy zezłomowana. Wzrost zapotrzebowania na amunicję sprawił, że pojawiły się niedobory nitrocelulozy na rynku w skali globalnej.
Bateryjny moduł bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. 26 lat temu organizatorzy kieleckich targów zbrojeniowych postanowili, że będą wyróżniać nagrodami Defender najciekawsze i najbardziej innowacyjne produkty zbrojeniówki prezentowane na wystawie. Ocenia je jury konkursowe, które w ostatnim czasie składa się z przedstawicieli Kancelarii Premiera, Biura Bezpieczeństwa Narodowego i kilku ministerstw. Realizacja tego programu będzie ułatwiona, ponieważ kilka istotnych dla niego komponentów już opracowano i wdrożono. Doświadczenie w integracji elementów dostarczonych przez MBDA z naszymi rozwiązaniami zdobyliśmy, wykonując bardzo szybko zamówienie na Małą Narew. Uruchomiono też program „Pilica+”, czyli doposażenie naszych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pilica w wyrzutnie z rakietami CAMM.
Tendencje rozwojowe ciężkich transporterów piechoty
Gąsienicowych bojowych wozów piechoty (BWP) Borsuk oraz pojazdów towarzyszących. Podczas wystąpienia w HSW szef MON zwrócił uwagę, że także polska zbrojeniówka ma otrzymać zadanie stworzenia cięższego wozu. Jak poinformował, Rada Modernizacji Technicznej przy MON zatwierdziła skierowany do HSW projekt cięższego niż Borsuk wozu. Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę blisko 1400 nowych pojazdów dla wojska, w tym blisko 1000 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz pojazdy towarzyszące.
Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi zaufanie konsumentów wrześniu osiągnął maksimum od początku 2018 ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych. Bardzo ważnym elementem BWP BORSUK jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A.
Zgodni z umową produkcja zamówionych dla Wojska Polskiego pojazdów powinna zostać zrealizowana do 2035 roku. Obecne kwestie te są analizowane i poszukiwane jest optymalne wyjście z sytuacji. Płk Paluch, stwierdził że takie analizy były prowadzone, ale zauważył także, że wejście w jedną rodzinę silników będzie wymagać zmian w konstrukcji skorupy pojazdów, o czym również informowali wykonawcy, że pewne rozwiązania nie są możliwe do wykonania. Podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola szef MON zainaugurował także kampanię informacyjną „Nowoczesne Wojsko.
Działko obsługuje do pięciu różnych rodzajów amunicji i w przypadku amunicji programowalnej (ABM) szybkostrzelność wynosi ok. 120 strzałach na minutę. System składa się również ze sprzężonego karabinu maszynowego kal. 7,62 mm, ośmiu wyrzutni granatów dymnych do maskowania swojej pozycji oraz dwóch systemy kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike. Dodatkowym atutem wieży ZSSW-30 jest również wysokiej jakości system kierowania ogniem opracowany przez WB Electronics oraz usprawniona komunikacja wewnętrzna (FONET). Jeśli ktoś sądził, że zakup tysiąca czołgów z Korei Południowej to rekord nie do pobicia, mylił się. Co więcej, dołączyć do nich mogą jeszcze większe wozy made in Poland, o ile poradzą sobie z zagraniczną konkurencją.
Jest to pojazd gąsienicowy, który po przejściu testów poligonowych ma zastąpić wysłużone bojowe wozy piechoty w polskiej armii (BWP-1). Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił, że jego resort jest gotowy w przyszłym roku podpisać umowę na zakup Borsuków i dodał, że są na to zarezerwowane środki. Czas bojowego wozu piechoty, microsoft odkupi do 40 miliardów dolarów w magazynie który dotychczas jest wykorzystywany w Wojsku Polskim, minął. Tak można ocenić to wszystko, czego byliśmy świadkami przed chwilą. To jest jeden z wielu projektów, jakie zostały powierzone Hucie Stalowa Wola. Dziś HSW to bardzo silna marka – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania w Hucie Stalowa Wola.
Szef MON poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła kierowany do tej spółki projekt cięższego niż Borsuk wozu wykorzystującego podwozie samobieżnej armatohaubicy Krab i bezzałogową wieżę ZSSW-30, zastosowaną w Borsuku. Dywizja Zmechanizowana, której jednostki są rozlokowane w północno-wschodniej Polsce. Dywizji Zmechanizowanej, która będzie uzbrojona w czołgi dolar jest wzmocniony na tle nastrojów paniki handlowców Abrams. Teraz polskie wojsko posiada, oprócz kołowych transporterów Rosomak, wozy bojowe piechoty BWP-1 – konstrukcję radziecką z lat 60., obecnie zupełnie przestarzałą. Potwierdzeniem tego może być chociażby stworzenie Rosomaka z wydłużonym kadłubem. Poza tym dlaczego nie moglibyśmy opracować nowego KTO, skoro stworzyliśmy o wiele bardziej skomplikowany gąsienicowy BWP?
Jest to nowoczesny pojazd, zamówiony dotąd w liczbie 6 egzemplarzy (umowa ramowa opiewa na 1400 sztuk i obejmuje również potencjalną dostawę wariantów specjalistycznych). Docelowo ma zastąpić obecnie używane, przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1 i inne pojazdy wywodzące się z ZSRS. Informacji na temat realizacji programu udzielał zastępca szefa Agencji Uzbrojenia płk Piotr Paluch, czyli przedstawiciel gestora.
Rozpoczęliśmy już naprawy czołgów Leopard 2, ale ich wykonanie zależeć będzie od tego, czy Niemcy jako ich producent wywiążą się ze zobowiązań w sprawie dostaw części, zwłaszcza tych, na które ich firmy mają wyłączność. Zawarliśmy też umowę na remonty w ZM „Bumar-Łabędy” ukraińskich T-64. Jednocześnie rozbudowujemy nasze kompetencje na terenie Ukrainy, gdzie mamy spółkę PGZ Serwis Orel. Jej pracownicy naprawiają sprzęt – nie tylko kraby – w bezpośredniej bliskości z linią frontu. Dzięki ich zaangażowaniu i doświadczeniu udaje się przeprowadzić wiele napraw szybko i sprawnie, bez konieczności długotrwałego wyłączenia sprzętu z walki.