Sedir Yaprak Kelebeği (Acleris Undulana) Biyolojik Mücadelesi

Sedir Yaprak Kelebeği (Acleris Undulana) Biyolojik Mücadelesi

Sedir yaprak kelebeği mücadelesi için Bio-T Plus ile yapılmaktadır. Bu alanda ruhsatlı tek Bacillus thuringiensis kurstaki içerikli biyolojik larvasit Bio-T Plustır. Hektara 2 litre şeklinde havadan ya da yerden etkin şekilde uygulanabilir.

Sedir yaprak kelebeği kışı ergin olarak geçirir. Yılda tek döl verir. Yumurta, larva, pupa süreci yaklaşık 2 ay sürer. Geri kalan dönemi ergin güve olarak geçirir. İklim koşullarına ve bölgeye bağlı olarak haziran ayında yumurtalar. Temmuz ayında da pupalaşma görülür.

Larvalar sedir ağaçlarında iğne yaprakları tüketerek beslenirler. Ağaçlarda hem artım kaybına neden olurlar hem de ağaçları zayıflattıkları için sekonder zararlıların istilasına açık hale getirirler.

Sedir Yaprak Kelebeği Mücadele Zamanı

Sedir yaprak kelebeğinin tırtıl olarak geçirdiği süre sınırlıdır. Yılda tek döl verirler. Kışı ergin olarak geçirirler. Bu erginlerin haziran aylarına kadar hayatta kaldığı raporlanmıştır.

Sedir yaprak kelebeğinin mayıs ayı sonlarına doğru bırakmış olduğu yumurtalar haziran ortalarına doğru açılır.

Bio-T Plus uygulaması haziran ayı başlangıcında hektara 2 litre gelecek şekilde yapılır.

Uygulama yer araçları ya da havadan uçak ya da helikopterlerle yapılabilmektedir.

Bio-T Plus Uygulama Şekli

Bio-T Plus sedir yaprak kelebeği mücadelesinde ruhsatlı tek Bacillus thuringiensis kurstaki içerikli biyolojik mücadele ürünüdür.

Sedir ağaçlarının yer aldığı tüm park bahçelerde ve özel arazilerde ve ormanlık alanlardaki ağaçlarda güvenle uygulanmaktadır. Ürün içeriğindeki Bacillus thuringiensis kurstaki bakterileri yalnızca Lepidopter türü zararlılar üzerinde etkili olduğu için arılar ve diğer hedef dışı organizmalar için güvenlidir.

Uygulamalar hava araçlarıyla da yapılabilir. Bacillus thuringiensis kurstaki içerikli Bio-T Plus havadan uygulama yasağı kapsamı dışındadır.

Hektara 2 litre ürün gelecek şekilde kalibrasyon yapılır. Alandaki ağaçların sıklığına göre ve uygulama yapılacak aracın teknik özelliklerine göre sulandırma oranı değişiklik gösterebilir. 2 litre ürün 400 litre su ile karıştırılarak uygulama yapılır. Uygulamada öncelikli genç ibreler olmak üzere tüm ağaç dallarına eşit şekilde uygulama yapmak önemlidir.

Yerden her türlü püskürtme cihazı ile uygulanabilir. Hortumlu pülverizatörler, arasözler, yangın söndürme araçları sıklıkla kullanılmaktadır. Ek olarak Spray Team manyetik uygulama ekipmanı ile de uygulama yapılabilir. Manyetik uygulama sayesinde tüm içerik tüm ağaç yapraklarına yapışır.

Bio-T Plus, biyolojik bir ürün olduğu için havadan uygulama yasağı kapsamı dışındadır. Bu ayrıcalığı sayesinde havadan uçak ve helikopterlerle geniş arazilerde kullanılmaktadır.

Bio-T Plus Lepidopter larvaları üzerinde etkilidir