Sivrisinek Mücadele Programlarında Kanalizasyon Sistemlerinin Önemi

Kanalizasyonlar önemli sivrisinek üreme alanlarıdır.

Sivrisinek mücadele yöntemleri belirlenirken öncelikli tercih her zaman biyolojik larva kontrol yöntemleri benimsenmelidir. Ergin mücadelesi ve kimyasal yöntemler yalnızca popülasyonu kontrol altında tutmak amacıyla sınırlı alanlarda kontrollü olarak kullanılmalıdır.

Sivrisinek biyolojik mücadelesinde su kaynaklarına biyolojik larvasit uygulaması en güvenli ve etkili yöntemdir.

Hem kontrolü kolaydır hem de bacillus bakterisi içeriğine sahip Flytech BTI ya da Flybuster WG gibi biyolojik ürünler kullanıldığı için çevre için güvenlidir.

Bununla birlikte larva mücadelesinin yapılamadığı zamanlar ve üreme kaynakları bulunmaktadır. Bu ulaşılamayan üreme kaynakları yılın tamamında ciddi oranda sivrisinek üretmektedir.

Kontrolü zor olan üreme kaynaklarının başında da kanalizasyon sistemleri ve rögarlar gelmektedir. Daha düşük risk taşımakla birlikte yer altı boru ve kablo kalan da su birikmesi olduğu durumlarda risk teşkil edebilmektedir.

Ancak düzenli şekilde kontrol altında tutulması gereken yer kanalizasyon sistemleri ve rögarlardır.

Kanalizasyon sistemleri sivrisineklerin üremesine ve saklanmasına elverişli alanlardır. Dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun bu noktalardaki sıcaklığın donma noktasına gelmediği bilinmektedir. Özellikle sıcak kıyı kesimlerindeki şehirlerde kanalizasyon suyu sıcaklığının kışın bile 13-15 derece arasında olduğu bilinmektedir. Bu sıcaklık değerleri ergin sivrisineklerin yaşamlarını devam ettirmeleri hatta üremeleri için yeterli sıcaklığı sağlamaktadır.

Bu nedenle kanalizasyon sistemleri ve rögarlardaki sivrisinek popülasyonunun kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Kışlak mücadelesi olarak bilinen bu tanım doğru olmakla birlikte yetersizdir. Çünkü birçok mücadele programında kanalizasyon sistemlerinin kontrolü kış aylarında yapılmakta ancak nisan ya da mayıs aylarında bu uygulama sonlandırılmaktadır.

Kış aylarında sıcak ve korumalı olan bu ortamlar aynı şekilde yaz aylarında da sivrisinekleri için cazip üreme alanlarıdır.

Bu nedenle özellikle ılıman iklime sahip şehirlerde kanalizasyon sistemlerindeki sivrisinek popülasyonu kontrol altında tutulması için tüm yıl boyunca kanalizasyonlarda sıcak sisleme, kalıcı uygulama ve ve larvasit uygulamasına devam edilmelidir.

Sıcak sisleme Uygulamasının Avantajları

Sıcak sisleme uygulamalarında aktif madde sıcak mazot dumanı ile uygulanır. Bu sayede havada yükselerek belirli bir hacmi doldurması sağlanır.

Kanalizasyon sistemleri çeşitli girişleri olmakla birlikte genel olarak kapalı bir hacim olduğu için sıcak sisleme uygulaması ile tamamen kaplanması sağlanır.

Bu sayede kanalizasyon sistemlerinde dinlenme amacıyla saklanan sivrisinek popülasyonu baskılanmış olur.

uygulama sınırlı alanda kontrollü şekilde gerçekleştirildiği için diğer açık alan sivrisinek kontrol uygulamaları gibi geniş alanda etki göstermez. Bu sayede hedef dışı canlılar üzerindeki etkileri görece düşüktür.

Sıcak Sisleme Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sıcak sisleme uygulaması gerekli tedbirler alınması kaydıyla bölgesel olarak kanalizasyon sistemlerinde sınırlı olarak araç üstü ve/veya elde taşınabilir termal sisleme (TF) cihazları ile yapılır.

Sıcak sisleme cihazının çıkış hortumu kanalizasyon sistemine bırakılır. Uygun pestisit ve mazot karışım musluğu 1-2 saniye açık bırakılıp sonra kapatılır. Sıcak sisleme eğer kanalizasyon sistemine uygulanıyor ise hedeflenen diğer kanalizasyon kapağından çıkana kadar beklenir. Uygulama foseptik çukuru gibi kapalı bir sisteme uygulanıyorsa, duman çukur alanı doldurana kadar beklenir. Sonra diğer uygulama alanına geçilir.

Uygulamalarda el tipi sıcak sisleme cihazları pratik bir uygulama sunmaz. Namlunun rögar kapağına hizalanması sırasında benzin, mazot ya da insektisit kaçağı olabilmekte bu da kapalı sistemlerde birlikmiş metan gazı ile istenmeyen reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle tekerlekli Impotek B8 kanal sisleme cihazı pratik bir çözüm sunmaktadır.

Kanal sisleme uygulamaları açık alan sivrisinek mücadelesinin önemli bir parçasıdır.

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.