SOYLGEL İle Tarımda Su Tüketimi Yarı Yarıya Azalacak

Sabancı Üniversitesi öğrencisi üç arkadaş tarımda su tüketimini %50 azaltmak için proje geliştiriyor.

Tarımsal sulamada su tasarrufu

Soyl-Gel isimli ürün, tarım arazilerinin uzun süre nemli kalmasını ve su tüketimini %50 oranında azaltılmasını amaçlıyor. Ürün kendi ağırlığının 600 kat fazla su emebiliyor. İçine hapsettiği suyu 30 günü aşkın süre bünyesinde saklayabiliyor. Soyl-Gel yavaş salım yaparak bitkinin ihtiyacı olan miktarda suyu temin ediyor. Bu sayede sulama periyodunu azaltıyor. Ek olarak gübre etkinliğinin artmasını sağlıyor.

Toprağın Yapısı Korunuyor.

Soyl-Gel doğal nano parçacık ihtiva eden polimerik özellikte. Ürün yapısı toz halde. Ekilen ürüne ve araziye bağlı olarak toprağa uygulanıyor. Tarıma uygun olmayan özellikle kurak bölgelerde kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede tekrar tarımsal üretimin başlanması hedefleniyor. Ürün selülozik doğal yapıda olduğu için toprak yapısında değişikliğe neden olmadan bitkinin su ihtiyacını karşılayacak bir yapı oluşturabiliyor. Ortalama 1 yılda toprak içerisinde degredasyona yani parçalanmaya uğrayarak yeniden doğaya karışıyor.

SoylGel Su Tasarruf Sistemi Çalışma Mekanizması

Soyl-Gel Su Tasarrufu Çalışma Prensibi

Soyl-gel granüler yapıda toz bir ürün. Toprağa karıştırılıyor. Doğal yağmurlarla ya da aktif sulama sistemleri ile toprağa ulaşan su ürünün içinde hapsoluyor. Suyun topraktan buharlaşması ve büyük oranda süzülüp gitmesinin önüne geçiliyor. İçine hapsettiği suyu yavaş yavaş ortama geri veriyor. Bu sayede bitkinin ihtiyacı olan suyu sağlamış oluyor. Özellikle çok hafif, geçirgenliği çok fazla olan topraklarda suyun uzun süre etkin şekilde kullanılmasını sağlıyor. Özetle toprağın su tutma kapasitesini arttırıyor.

Soyl-Gel, damlama sulama, yağmurlama sulama, karık sulama, üstten spreyleme, toprak altı damlama sulama gibi her türlü tarım sulama sistemleri ile uyumlu olarak kullanılabiliyor. Geliştirilen sistem sayesinde sulama maliyetleri de düşürülebiliyor. Üstelik ürünün kullanımı için ilave yatırım maliyeti gerekmiyor.

Soyl-Gel Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Soyl-gel şu an pilot ölçekte üretilmekte. Saksı ve hobi bahçelerindeki talebi karşılayacak kapasitede bir üretim gerçekleştirilebiliyor. İlerleyen süreçte araştırma ve yapılacak yatırımlarla üretim kapasitesinin arttırılıp açık üretim alanlarında kullandırılması hedefleniyor.

Nasa 2020 yer altı suyu uydu görüntüleri

Soyl-Gel Sulama Tasarruf Sistemi Avantajı

Özellikle bozulan iklim şartları ve değişen yağış rejimleri göz önüne alındığında yalnızca kurak tarım arazileri değil tüm tarımsal üretimlerde yaygın şekilde kullanılabilecek yenilikçi bir ürün. NASA’nın yayınlamış olduğu yer altı su kaynakları haritasına bakılınca suyun tasarruflu kullanılmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Referans:

 1. Anadolu Ajansı

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.