Süne Biyolojik Mücadelesi için Faydalı Böcek Salımı Yapıldı

Adana, Sarıçam İlçesi'nin Çiçekli Mahallesi'ndeki üretim sahalarında süne zararlısı ile biyolojik mücadele çalışmaları kapsamın doğaya faydalı böcek salımı yapıldı.

Süne Biyolojik Mücadelesi için 150 Bin Adet Faydalı Böcek Bırakıldı

Sürdürülebilir tarım uygulamaları kapsamında sünenin doğal düşmanı olan parazitoitler buğday üretim alanlarına bırakıldı. Uygulamada temel amaç üreticilere destek olmak. Bununla birlikte tarım alanlarını korumak. Ayrıca şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlaması amaçlanıyor.

Tüm bu amaçlar için süne ile biyolojik mücadele yapabilmesi amacıyla buğday yetiştirilen alanlara keklik ve sünenin avcısı faydalı böceklerin salımı yapıldı. Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Bu çalışmanın devamlılığını sağlamak amacıyla bu yılda 150 bin adet parazitoit salınımı yapılarak üreticilerimize, üyelerimize ve ilimiz tarımına katkı sunmayı amaçladık. 2010-2017 yılları arasında yapılan süne ile biyolojik mücadele çalışmaları kapsamında sekiz (8) yılda 5.500 adet keklik ve yaklaşık 1,65 milyon adet üzerinde parazitoit doğaya salınmıştı. 2010 yılından bu güne yaptığımız bu çalışmalar ile mücadele çalışmalarını yürüttüğümüz Karaisalı, İmamoğlu ve Sarıçam ilçelerinde yetiştirilen buğdaylar yemlik yerine ekmeklik olarak değerlendirilmekte ve üreticilerimiz ürünlerini çok rahat bir şekilde istedikleri yere ve daha iyi fiyatla satabilmişlerdir. Kalitesi artan buğday üretimi ise çiftçimize % 20-30 gibi bir ek olarak katma değer kazandırmıştır. Böylece üreticilerimiz gelirlerini arttırarak emeklerinin karşılığını almaya başlamışlardır. Ayrıca buğdayda artan verim ve kalite ile un sanayicilerimize de daha nitelikli buğday sağlanmış oldu. Adana’nın kuzeyinde kırsal kesimde yetiştirilen buğdayın kalitesinin ovada yetiştirilen buğdayın kalitesine yaklaştığı, ilimizde buğdayda süne zararlısının popülasyonu azalmıştır.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Teşekkür

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Adana Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmet içi Eğitim Merkezi (TAYEM) ve Adana Ticaret Borsası ortak çalışması için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kaynak: adanahabermerkezi

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.