Tarım Zararlıları ile Biyolojik Mücadele

Tarımsal üretimde Lepidopterlerle biyolojik mücadele

Tarımsal üretimde lepidopter larvası kurtçuklar bitki yaprak, dal sap ve ürünlerine ciddi derecede ekonomik zararlar vermektedir. Mücadele amacıyla yaygın olarak sentetik kimyasal insektisitler kullanılmaktadır. Kültürel, fiziksel, biyolojik mücadele yöntemleri genellikle yeterli derece uygulanmamakta ya da tamamen atlanmaktadır.

Ancak kullanılan sentetik kimyasal insektisitlerin çoğu uzun süre kalıcı etkiye sahiptir. Tüketilen ürünler üzerinde kalıntı bırakmaktadır. Bu kalıntılar insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca ürün kalitesini bozmakta ve çevre sağlığı için riskler oluşturmaktadır. Hedef zararlıların yanı sıra arılar ve diğer faydalı böcekleri de öldürmektedir. Üstelik kontrolsüz sentetik kimyasal insektisit kullanımı, türler üzerinde direnç gelişimine neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan sentetik kimyasal insektisitler zamanla etki etmemeye başlamaktadır. Sonuç olarak üreticiler, çok daha fazla sentetik kimyasal insektisit kullanarak tarım zararlılarından kurtulmaya çalışmaktadır. Bu da zincirleme olarak sorunları daha da büyütmektedir.

Avrupa Birliği Bölgesi’ne ihraç edilen gıda ürünlerinde en fazla iade edilen ürünler, sentetik kimyasal kalıntı bulunan tarım ürünleridir. *

Avrupa Birliği, Gıda ve Yem için Hızlı Uyarı Sistemi 2021 raporuna

Başta lepidopterler olmak üzere tarım zararlıları ile mücadelede biyolojik yöntemler kullanılabilir.

  • Organik tarım süreçleriyle uyumludur.
  • Uluslararası normları karşılar.
  • Kalıntı bırakmaz.
  • Uygulama ile hasat arasında bekleme süresi yoktur.
  • Sadece hedef zararlıya özgüdür.
  • Arılar ve faydalı böcekler için güvenlidir.
  • Bitkide yanma, kararma ya da fitotoksisite oluşturmaz.
  • Sofralık ya da hammadde olarak kullanılacak hasadın kalitesini korur.

Güvenli biyolojik mücadele ürünlerine nasıl ulaşırım

Tarım ve halk sağlığında zararlılarla biyolojik mücadele için bölgenizdeki zirai bayilere danışabilirsiniz. Özellikle tarımda bitki koruma ürünlerinin internetten satışı yasaktır.

Bölgenizde biyolojik mücadele ürünlerini bulabileceğiniz zirai bayilerin listesine ulaşmak için tıklayınız