Tuta Absoluta Biyolojik Mücadelesinde Bacillus Thuringiensis Kurstaki Etkinliği

Domates güvesi biyolojik mücadelesinde Bacillus thurungiensis kurstaki bakterisi etkin bulunmuştur.

Domates güvesi biyolojik mücadelesinde Bacillus thurungiensis kurstaki bakterisi çok uzun yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Bacillus bakterisinin üretmiş olduğu özel proteinler lepidopter ailesinin üyesi olan domates güvesi yani Tuta absoluta (meyric) üzerinde etkilidir.

Bio-T Plus içeriğinde de Bacillus bakterileri bulunmaktadır. Bu sayede uygulama yapılan alanlarda sadece lepidopterleri yani kelebeklerin larvalarını etkiler.

Bacillus thurungiensis kurstaki bakterisi 2010-2011 yıllarında Kırıkhan-Hatay’da bir üretici serasında ve Mustafa Kemal Paşa Üniversitesi Uygulama serasında araştırılmış. Ek olarak aynı başarılı sonuçlar 2011 yılında Reyhanlı’da bir üreticisinin tarlasında da gözlenmiş.

Araştırma çalışmasında ortalama yüzde on yedi oranında bulaşık yaprakçık belirlenen bir domates serasında üç tekerrürlü şekilde deneme yapılmış. Uygulamadan on beş gün sonra bulaşık meyve ve yapraklar sayılmıştır. Yapılan incelemede Bacillus bakterileri T. Absoluta zararın önlenmesinde %91 oranında etkili bulunmuştur.

Üretimde, ürün çeşitliliği fazla olan, genç yaştaki, destek ve/veya teşvik alan ve yenileşimi benimseyen çiftçilerin krizlerden genel etkilenme düzeylerinin daha az olduğu bilinmektedir.³

Girdi maliyetlerinin döviz artışı ile orantılı şekilde artıyor olması, buna karşılık ürün fiyatlarının Türk Lirası üzerinden belirleniyor olması, çiftçilerin geliri ile maliyetlerinin orantısız şekilde değişmesine sebep olarak, çiftçilerin gelir-gider hesaplamasında zorlanmalarına neden olmaktadır. ³

Domates güvesi bacillus thurungiensis kurstaki etkinliği

Reyhanlı tarla denemelerinde uygulama yapılmayan şahit parsellerde ortalama %90’a yakın T. absoluta yaprak bulaşması görülürken. BTK uygulanan parsellerde bulaşma oranı ise %15in altında kalmıştır.


Sentetik Kimyasal Kullanımının Dezavantajları

Sentetik kimyasallar Domates güvesi serada yılda 12 döl vermektedir. Tüm yaşam formları bir arada görülebilmektedir. T. absoluta mücadelesinde ağırlıklı olarak geniş etki spektrumuna sahip sentetik pestisitlerin sık olarak kullanımına bağlı pestisitlere dayanıklı ırklar gelişmesi kaçınılmazdır.

Nitekim Arjantin’de yapılan klinik araştırmalar T. Absoluta’nın abamectin aktif maddesine 2,48-3,49 kat Brezilya’da ise 5,2-9,4 kat dirençli ırklar geliştirdiği raporlanmıştır. Ayrıca Tunus’ta yapılan bir çalışma clorantraniliprole+abamectin uygulamasının domates güvesine karşı yüzde 15-23 oranında düşük etki göstermeye başladığı bildirilmiştir. Ayrıca sentetik kimyasal pestisitlerin yaygın ve bilinçsiz kullanımının insan ve çevre sağlığı açısında da riskler taşıdığı raporlanmaktadır.

Çalışmada yer alan diflubenzuron etkin maddeli böcek gelişim engelleyici sentetik kimyasalların T. absoluta zararını önlemede genellikle düşük sonuçlar vermektedir.

Brezilya’da yapılan çalışmada T. absoluta mücadelesinde diflubenzuron aktif maddesine orta ve yüksek düzeylerde dayanıklı ırkların gelişmesi sonucu başarısızlıkla karşılaşıldığı bildirilmiştir.

Bio- t Plus domates güvesi tuta absoluta

Bacillus thuringiensis kurstaki Tuta absoluta biyolojik mücadelesinde önerilmektedir.

Bacillus thurungiensis kurstaki bakterisinin etkinliği ve domates güvesi biyolojik mücadelesinde kullanımı önerilmektedir. Dölleri iç içe giren T. absoluta ile mücadelede BTK uygulamasının bir hafta aralıklarla uygulanması tavsiye edilmektedir. İspanya’da yapılan başka bir çalışmada domates güvesine karşı BTK kullanımın 1 hafta aralıklarla uygulandığında etki şekilde zararı önlediği bildirilmektedir.

Sera ve tarla domates yetiştiriciliğinde ciddi zararlara neden olan Tuta absoluta zararlısını önlemede Bacillus thuringiensis kurstaki bakterisi içerikli ürünlerin kalıntı sorunu bırakmaması ve entomofag arthropodlara toksik olmaması avantajı sayesinde insan ve çevre sağlığı açısından güvenli bir biyo-pestisit olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.

Referans:

 1. Domates güvesi, Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera, Gelechiidae) mücadelesinde Bacillus thuringiensis var. kurstaki ve bazı çevre dostu pestisitlerin etkileri1
 2. Bio-T Plus ürün etiketi

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.