ÜLKEDEKİ ÇİFTÇİ SAYISI ALARM VERİYOR

Türkiye'deki çiftçi sayısı 500 binin altına düşerek tarihin en düşük seviyesine geriledi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) raporuna göre Türkiye’deki çiftçi sayısı % 13,2 düşüşle 500 binin altına geriledi. 75 bin kişilik bir azalmayla kayıtlı çiftçi sayısı 493 bin oldu. ¹

Son 10 yıllık verilere bakıldığında en yüksek kayıtlı çiftçi sayısı 2003 yılında 2.765.287 idi². Bu rakam 2018 yılından bu yana çok hızlı bir şekilde düşerek 493 bine geriledi.

Çiftçilerin tarımsal üretimi bırakıp ücretli çalışan olmayı ya da esnaflığa geçtiğini gösteriyor. Esnaf çiftçi çalışan sınıfındaki 4b sigortalılık bildirimiyle esnaf sayısı %9,1 arttı. ¹

Tarımsal üretime gerekli desteklerin verilmemesi, tarımsal üretimdeki girdi maliyetlerinin artması çiftçi sayısının düşüşündeki temel etkenler arasında yer alıyor. Bununla birlikte sigortalı işgören olmak ve daha iyi yaşam standartlarına sahip olmak gibi sosyolojik istekler de belirleyici faktör olarak değerlendirilmekte.

Satılık köy Haraptar

Üretimde, ürün çeşitliliği fazla olan, genç yaştaki, destek ve/veya teşvik alan ve yenileşimi benimseyen çiftçilerin krizlerden genel etkilenme düzeylerinin daha az olduğu bilinmektedir.³

Girdi maliyetlerinin döviz artışı ile orantılı şekilde artıyor olması, buna karşılık ürün fiyatlarının Türk Lirası üzerinden belirleniyor olması, çiftçilerin geliri ile maliyetlerinin orantısız şekilde değişmesine sebep olarak, çiftçilerin gelir-gider hesaplamasında zorlanmalarına neden olmaktadır. ³

Referans:

 1. TEPAV
 2. verikaynagi.com
 3. Krizlerin Tarım Sektörü Ve Çiftçilerin Dayanıklılığı Üzerindeki Etkisi: Antalya Örtüaltı Tarım Çiftçileri-Şerife Betül ÇETİNKAYA
 4. Veri.sgk.gov.tr

Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tırtıl Arif

Tırtıl Arif

Biyolojik Mücadele'de yapılması gerekenleri size anlatmak için sürekli okuyup araştırıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sevilen Yazılar

Bültene Üye Ol

 • Bio-T Plus

  Domates güvesi, Amerikan beyaz kelebeği, salkım güvesi, yeşil kurt, çam kese böceği, sedir yaprak kelebeği gibi tarımsal üretimde ve orman ağaçlarında zararlı Lepidopterlerin larva dönemini kontrol altına almak için geliştirilmiş bir biyopestisitdir.

 • Flytech BTI

  Sivrisinek larvalarının biyolojik mücadelesi için geliştirilmiştir. Aynı zamanda phelebotomus ve simulium larva kontrolünde kullanılabilen tek biyolojik larvasittir.

 • FlyBuster WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva kontrolünde kullanılan tek Bacillus sphericus içerikli gerçek biyolojik larvasittir. Katı formu sayesinde yoğun vejetatif habitatlarda doğrudan kullanılabilir.. Ekonomik satın alma ve uygulama maliyeti sunar. Rakiplerine oranla %47 uygulama ekonomiktir.

 • Ecobac WG

  Sivrisinek, simulium ve kronomid larva mücadelesinde kullanılan biyopestisittir. Sazlık ve yoğun bitkili su havzalarından doğrudan uygulama imkanı sunar.

 • Flytech BS

  Sivrisinek larva mücadelesi için geliştirilmiş biyolojik larvasittir. Bacillus sphericus bakterisinin sıvı formudur. Ekonomik satın alma avantajı sunar.

 • Işık Tuzağı

  Zararlıların ergin mücadelesinde kullanılır. Aynı zamanda popüslayon yoğunluğu takibini ve mücadele programına karar vermeye olanak tanır. Dünya Sağlık Örgütü normlarında üretilmiştir. Üniversite onaylıdır.

 • Manyetik İlaçlama Cihazı

  İnsektisitleri elektrostatik yükleme ile manyetize eder. Bitki parçalarına mıknatıs gibi yapışmasını sağlar. İnsektisit, su, yakıt tasarrufu sağlar

 • Kök Bakım Cihazı

  Meyve ve orman ağaçlarında kök bakımını için tasarlanmıştır. Toprağın havalandırması, toprağa sıvı gübre, fungusit, nemotosit uygulanmasını sağlar.

 • Pulverizatörlü ULV Cihazı

  Diptera ve Coleoptera-Lepidoptera'yı kontrol etmek için optimum damla boyutu sağlayan özel nozul tasarımına sahiptir. Yakıttan tasarruf sağlar. Kablosuz kumanda ile pratik şekilde kontrol edilebilir.

Tarla ve bahçelerinizdeki zararlılardan kurtulmak için size yardımcı olalım.