Yeşil Kurt (Helicoverpa Armigera) Biyolojik Mücadelesi

Yeşil Kurt Biyolojik Mücadelesi

Yeşil kurt biyolojik mücadelesi Bio-T Plus, ile yapılabilir. 200 ml/dekar (100 litre) şeklinde uygulama ile etkinlik sağlamak mümkündür.

Yeşil kurt, Helicoverpa armigera Hübner (Lepidoptera :Noctuidae) bir çok bölgede yayılım gösterir. Polifag canlılardır. Polifag canlılar oldukları için çok farklı besin grubuyla beslenebilir. Yeşil kurt, başta domates olmak üzere biber bamya, mısır, patlıcan, pamuk, baklagiller, tütün ve bulabildikleri çok çeşitli sayıda bitkide beslenir. Çok ciddi ekonomik zarara neden olur.

Yumurtadan çıkan birinci dönem larvalar yeni sürgün filiz ve yapraklarla beslenir. Larva büyüyüp gömlek değiştirir. Bu larva döneminde meyve içlerine girmeye başlarlar. Meyvelere sapa yakın bir yerlerden delik açarak girerler. Meyve içinde galeriler açarak gelişmeye devam ederler. Açılan galeriler nedeniyle mahsule ciddi ekonomik zarara neden olur. Mahsulde iletim demetleri kesildiği için büyüme durur ve dökülür. Meyve gelişimine devam etse bile yeşil kurdun açtığı delik bakteriyel ve fungal hastalıkların bulaşmasına sebep olur.

Yeşil Kurt Mücadele Zamanı

Yeşil kurt tüm kışı toprağın 8 cm kadar altında pupa olarak geçirir. Ergin kelebekleri nisan ayından itibaren görülmeye başlanır. Bu tarih bölgeye, mevsim şartlarına göre süre 5-10 gün ileri geri kayabilir. Sera yetiştiriciliğinde bu süre daha değişken olduğu için seralarda ergin varlığı IMPOTEK Işık Tuzakları ile takip edilebilir.

Mart sonu, nisan ayı başlarında sera ya da tarla kenarlarına IMPOTEK Işık Tuzakları yerleştirilir. Düzenli olarak takip edilir. Işık tuzaklarına peş peşe yakalanan kelebek sayısı 10 ve üzerine çıktığında kontroller sıklaştırılır.

Yapraklarda yan yana 5 bitkide 1.-3. larva döneminde kurt görüldüğünde uygulama yapılır. Uygulamanın etkili olabilmesi için 3. Dönem larva evresini geçmemesi gerekir. Uygulama sırasında yeşil kurdun doğal düşman faunası dikkate alınmalıdır.

Domates yeşil kurt Helicoverpa armigera larva
Domates yeşil kurt Helicoverpa armigera larva

Yeşil Kurt Konukçuları

Yeşil kurt polifag canlıdır. Her türlü besin kaynağı ile beslenebilir. Ülkemizde tüm bölgelerde bir çok bitkide zarar oluşturmaktadır. Ekonomik değeri olan aşağıdaki bitkiler üzerinde önemli yayılım göstermekte ve zarara sebep olmaktadırlar.

 • Domates
 • Mısır
 • Bamya
 • Tütün
 • Baklagiller
 • Lahana
 • Patlıcan
 • Biber
 • Patlıcan
 • Süs bitkileri
 • Bulabildiği diğer bitkiler

önemli zarar yaptığı konukçularıdır.

Bio-T Plus Kullanımın Getirdiği Avantajlar

Domates gerek tarla gerek sera olarak iç ve dış pazarda önemli ekonomik değere sahip ürünlerdendir. Bu nedenle yeşil kurt mücadelesi, üretim için harcanan emeğin ve sermayenin korunması için önemlidir. Bio-T Plus, uluslararası organik tarım uygulama sertifikasına sahiptir. Organik üzüm üretimi ve iyi tarım uygulaması yapılan üretimlerde güvenle kullanılabilmektedir.

Bio-T Plus, biyolojik larvasittir. Doğada biyolojik olarak parçalanır. Ürünlerde kalıntı bırakmaz. Bio-T Plus, kalıntı bırakmadığı için domatesten elde edilen ürünlerin lezzetini ve kalitesini arttırır.

Bio-T Plus, uygulaması yapılan domateslerde uygulama ile hasat arasında bekleme süresi yoktur. Uygulama yapıldığı gün hasat yapılabilir. Domates yüzeyinde yumurta ya da larva bulaşıcı olsa bile Bio-T Plus, olduğu için çıkan larva bakteriyi yediği için öleceğin koruma devam eder.

Yeşil kurt ilacı olarak Bio-T Plus, kullanımı sayesinde öncelikle hedef zararlı olan larvalar kontrol altında tutulur. Kimyasal mücadele yapıldığında ise tarım işçileri, ürünleri tüketen insanlar, arılar ve hedef dışı birçok canlı bu kimyasal sentetik kimyasallardan etkilenmektedir. Bio-T Plus, yeşil kurt larvalarına (Lepidoptera sp) etkilidir. Tarım işçileri, insanlar, arılar ve hedef dışı organizmalar için güvenlidir.

Bio-T Plus, doğa ile uyumludur. Organik tarım sertifikasına sahiptir. Organik ürün sertifikası almak isteyen üreticilerin kullanımına uygundur. İyi tarım uygulamaları için de mükemmel bir mücadele olanağı sağlar.

Domates yeşil kurt Helicoverpa armigera larva
Domates yeşil kurt Helicoverpa armigera larva

Bio-T Plus, tonlarca mahsulü sentetik kimyasal pestisite maruz bırakmadan koruyor.